2026-09-30 10:00:00 | Kategori: Avis

 
96 bridgespillere dystede om guldet i Vodskov
 
Lokalavisen
vodskovavis@vodskovavis.dk

VODSKOV: Søndag deltog 96 spillere fra hele Nordjylland samt fra Hammel og Ringkøbing i Vodskov Bridgeklubs guldturnering.
Alle bridgeklubber i Danmark var inviteret, men det var primært spillere fra de nordjyske klubber, der deltog i guldturneringen, som blev spillet i VKI’s stemningssal.
Også bridgespillere fra Hammel og Ringkøbing samt en enkelt spiller fra Norge havde taget turen til Vodskov.
 
Handicap giver både glæder og pres
I bridgeverdenen har alle spillere et handicap.
En af deltagerne var Poul Clemmensen fra Aalborg Bridgeklub Nord, som har et af de bedste handicaps i hele landet.
- Det er lidt af et pres at holde sig deroppe. Man skal spille optimalt i hver eneste turnering for at bevare den position. Derfor spiller jeg altid med et par faste makkere, som jeg kan regne med.
- Jeg spiller normalt to gange om ugen og cirka 10 weekender om året.
Et deltagerpar sprang i øjnene, fordi de kom helt fra Ringkøbing.
Det var Birgit Nissen og Knud Cristensen.
– Vi kombinerer det med lidt miniferie her nordpå og besøger samtidig familie i Aalborg. Men bridge er jo vores store fællesinteresse. Vi mødte faktisk hinanden helt tilfældigt, fordi vi begge manglede en makker. Så spillede vi sammen i en periode – og så blev vi gift.
 
28 lokale spillere – og en vinder fra Aalborg
Fra Vodskov Bridgeklub deltog 28 spillere, og dertil var omkring 20 medlemmer i sving med det praktiske arbejde.
- Og hvem vandt så turneringen?
Ja, såmænd Poul Clemmensen.

Uden mad og drikke kommer selv bridgespillere til kort.
I middagspausen var der dækket smukt op i det tidligere motionscenter-lokale i VKI.
 

Læs tidligere artikel fra Vodskov ...

Der er endnu ingen kommentar til dette indlæg, bliv den første til at skrive en kommentar.

Navn: *

E-mail: *

( bliver ikke vist )

Hjemmeside:

( husk http:// )

Kommentar: *

Følg med i dette indlæg via RSS eller ATOM

Læs ugens avis i mobilvenlig udgave


 


Lokalavisens dækningsområde:


Se hvad vore annoncører siger: