Så kan der igen søges midler fra Sulsted-Ajstrup Spare- og Lånekasses Mindelegat
Tekst og foto: Erik Amstrup
SULSTED-AJSTRUP: Siden 1972 har lokale studerende og foreninger hvert år kunnet søge økonomiske midler fra Sulsted-Ajstrup Spare- og Lånekasses Mindelegat.
Der er hvert år siden – efter ansøgning - blevet uddelt betydelige beløb fra Mindelegatet.
Nu kan der igen søges til kulturelle og idrætslige formål og af personer over 18 år til hjælp til uddannelse.
Kun lokale kan søge
Kun institutioner, foreninger, eller personer, der har bopæl eller tilhørsforhold, hvor Sulsted-Ajstrup Låne- og Sparekasse havde sit virkeområde, kan komme i betragtning.
Ansøgningsskemaer kan hentes i Nordjyske Bank i Nørresundby og skal være formanden Niels Jørgen Frederiksen i hænde senest torsdag 16. november.
Kan nu udbetale store beløb
De uddelte midler kom tidligere fra forrentningen af legatets grundkapital (hovedstol), der ifølge vedtægterne skulle forblive intakt – og altså ikke måtte røres.
Efter nogle år med nul rentetilskrivning på indestående på bankkontoen – og altså ingen nævneværdige beløb til udbetaling til ansøgerne, besluttede legatbestyrelsen for tre år siden at søge Civilstyrelsen om at få legatet ophævet, så der i nogle år kunne uddeles store beløb, indtil kapitalen var brugt.
- Det ønske blev imødekommet. Det betød, at vi sidste år kunne uddele 100.000 kr. til hver af de tre idrætsforeninger i Vestbjerg, Sulsted og Tylstrup, fortæller formanden for Mindelegatet Niels Jørgen Frederiksen.
Også andre formål i lokalområdet har nyt godt af Mindelegatet.
Legatets historie
Mindelegatet blev oprettet efter, at garanterne i den daværende Sulsted-Ajstrup Sparekasse den 2. marts 1972 besluttede at fusionere sparekassen med Nørresundby Bank (i dag Nordjyske Bank), som også dengang var en velrenommeret bank med fokus på lokalområdets interesser.
Generalforsamlingen besluttede samtidigt, at Nørresundby Banks betaling for overtagelsen af sparekassens aktiver på 1,1 millioner kroner skulle udgøre det økonomiske grundlag for oprettelsen af et selvstændigt legat – kaldet ”Sulsted- Ajstrup Spare- og Lånekasses Mindelegat”.
Lokal legatbestyrelse
Legatbestyrelsen skulle samtidigt sammensættes, så alle områder i den gamle spare- og lånekasses dækningsområde blev repræsenteret i legatbestyrelsen - Sulsted, Ajstrup, Tylstrup og Vestbjerg.