BIERSTED: Søndag 7. december markerer Biersted Idrætsforening sit 90-års jubilæum.
- Det markerer vi med et åbent hus i Biersted Hallen, hvor vi glæder os til at hilse på nuværende og tidligere medlemmer, frivillige, tilhængere og alle med hjertet i Biersted IF, fortæller foreningens formand, Henrik Leding Skøtt.
Det bliver en festlig dag fyldt med aktiviteter, nostalgi og fællesskab.
På dagen afsløres blandt andet et helt nyt maleri, der viser højdepunkter fra foreningens 90 år.
Der bliver aktiviteter for alle aldre i hallen - og selvfølgelig også lidt godt til ganen.
- Jeg håber, at hele byen møder op i hallen for at være med – unge som gamle. Specielt håber jeg, at tidligere medlemmer, der kan fortælle om klubbens historie, kommer og deler den med de yngre generationer. Sammen er jeg sikker på, at vi vil skabe en helt særlig dag, hvor vi ved at snakke på kryds og tværs kan hylde vores fantastiske idrætsforening med både gamle og nye minder, tilføjer Henrik Leding Skøtt.
Historien om Biersted IF
Det hele begyndte på Biersted Kro, som blev etableret som et “afholdshotel” i november 1934.
Fjorten dage efter åbningen besluttede en flok bjessinger at etablere idrætsforeningen. Der blev dyrket gymnastik i krostuen, senere blev den nybyggede sal brugt til badminton, og fodbold blev spillet på marker rundt omkring i byen.
Inden en kamp skulle der ofte fjernes kokasser, da der gik køer på markerne, når der ikke blev trænet eller spillet.
Først i 1978 blev Biersted Hallen og klubhuset bygget.
Siden da er der kommet et hav af aktiviteter til.
I dag kan man både gå til eSport, dart, håndbold, yoga, crossgym og meget mere.
Fællesskab, udvikling og bevægelse
- Det er ikke “bare” en forening. Der er hundredvis af lignende foreninger i landet, men for os er denne forening noget helt særligt, fortæller Henrik Leding Skøtt.
- Mange siger, at det er fællesskabet, der er vigtigst, og det er måske rigtigt nok. Men der er også mere end det. Aktiviteten, som man går op i, og som man bliver bedre til for hver gang, man træner, er også vigtig. Det samme er sundheden ved at bevæge sig. Og så er der morskaben – det at have det sjovt sammen med venner, man aktivt vælger til. Når man lægger det hele sammen, opdager de fleste, at det hele giver mening. Og at lave noget i sin fritid, der giver mening, er jo ikke så dumt endda.
Sideløbende med fejringen i Biersted Hallen den 7. december holder Biersted Kro julemarked i krosalen.